Pouliční lednice usnadňují sdílení jídla s potřebnými
14. 1. 2016 10:38:53

Pouliční lednice usnadňují sdílení jídla s potřebnými

Možná si to neuvědomujeme, ale mnoho z nás žije v porovnání se zbytkem celosvětové populace vlastně docela v přepychu. Nevěříte? Podle údajů OSN trpí globálně hladem více než 800 milionů lidí, to je zhruba každý 8. člověk. Neříkáme, že musíte hned posílat potravinové balíčky do Afriky, co však pomoci alespoň jedincům ve vašem okolí?

Koncept sdílení potravin není žádnou novinkou, např. v Německu od roku 2013 úspěšně funguje iniciativa Foodsharing. Díky ní se už podařilo zachránit jídlo v celkovém objemu téměř 2,5 milionu kilogramů. Určitě se po vás nechce, abyste si brali od úst, celý nápad foodsharingu je naopak postaven právě na využití potravin, které byste jinak vyhodili nebo sami nevyužili.

Foodsharing? Kde začnu?

Jednou jsem šel z nákupu a uviděl muže bez domova. V dobré víře jsem mu nabídl alespoň rohlíky a šunku. Podíval se na mě krajně podezřívavě, chvíli mě zkoumal a pak odvětil „Jídlo já neberu, zato kdyby bylo pár drobáčků!“ Tolik k mé nevydařené premiéře s foodsharingem (nepočítám-li, jak jsem se v 4. třídě ZŠ dělil o svačinu s jednou sympatickou spolužačkou).

Naštěstí to jde lépe. Inspirativní jsou například organizace (u nás např. platforma Zachraň jídlo), které se snaží zamezit zbytečnému plýtvání. Ve světě navíc už nyní, u nás snad brzy, fungují tzv. pouliční lednice. Na veřejném prostranství je zkrátka umístěna lednice, v níž mohou lidé i organizace nechávat nevyužité potraviny a potravinové přebytky. Ty by měly ideálně sloužit k nasycení potřebných, v horším případě pak sobeckým vyžírkám – kdo trávil studijní léta ubytován na koleji nebo má sdílenou lednici v práci, ten asi zažil záhadně mizející jídlo a má základní představu.

Kde takové lednice najdu?

V současnosti se v médiích hodně propírají uprchlíci, v souvislosti s tím často zaznívají názory, že nemáme být solidární, neboť „oni“ přece taky nejsou. A teď si představte, že takovouhle pouliční lednici pro sdílení jídla s potřebnými mají třeba i v takové Saudské Arábii. Tu, o níž je řeč, tam umístil muž, který si přeje zůstat v anonymitě. Důvod? Chtěl lidi v nouzi ušetřit hanby plynoucí z žebrání. Lednice však mají i jinde, namátkou jmenujme třeba Španělsko nebo sousední Německo. Solidární lidé se zkrátka najdou všude.

Čtyři fungující příklady pouličních lednic:

Saudská Arábie – Hail
Španělsko – Galdakao
Španělsko – Murcia
Německo – Berlín (hned několik desítek lednic v rámci celého města)

Máme lednice i v ČR?

Ano, už i nás jsou k vidění nejméně dvě takové iniciativy – jedna v Českých Budějovicích a druhá v Plzni. Tu první naleznete na dvorku Literární kavárny Měsíc a stojí za ní dvě studentky Biskupského gymnázia Zuzana Orlová a Johana Prokopová. Tu druhou pak v prostoru plzeňské kavárny Perfect World, přičemž iniciátorkou projektu je studentka Lucie Hornová.

Důležité je zmínit, že oba projekty jsou určeny skutečně všem. Kdokoli může jídlo přinést a kdokoli si ho může také vzít. Nejde tedy o sociální projekt mířený exkluzivně na lidi v nouzi, jako spíš o pokusy zabránit zbytečnému plýtvání.

A co vy? Připadají vám pouliční lednice jako dobrý nápad, nebo se obáváte, že je budou zneužívat různí vykukové?