Zázračné bylinky: Máta
5. 1. 2016 10:30:30

Zázračné bylinky: Máta

Máta peprná (Mentha Piperita) pochází z Anglie a dorůstá se do výšky až 80 centimetrů. Tuto rostlinu milují snad všichni: lidoví léčitelé, gastronomičtí kouzelníci i příležitostní alkoholici se slabostí pro nápoj Mojito.

Jak o mátu pečovat

Obecně se rozlišuje asi patnáct druhů této rostliny, naše milovaná máta peprná přitom vznikla zkřížením máty vodní a máty klasné. Na pěstování a péči je výjimečně nenáročná. Dejte jí dostatek světla, přiměřeně vody a teplotu alespoň 10ºC a poroste vám jak ďas. Mátu lze samozřejmě pěstovat ve venkovních podmínkách i v bytě.

Zdravotní účinky máty

V přírodní lékárničce se máta pyšní celou řadou zdravotních přínosů. Jednou z jejích specialit je přitom zažívání a přidružené obtíže. Máte-li křeče, trpíte nevolností, zvracíte, sužuje vás nadýmání nebo je vám prostě jen těžko od žaludku, konzumace máty by měla pomoci.

Kromě podpory trávicích procesů se máta používá na migrény či ke zmírňování svalových křečí. Pomáhá rozpouštět žlučové kameny a využívá se při bolestech zubů a dásní. Oceníte ji jistě také jako prostředek k odstranění nepříjemného zápachu z úst a osvěžení dechu. Mátu můžete pít, jíst, kloktat, vdechovat i masírovat (a vlastně i kouřit).

Využití máty v kuchyni

Máta peprná se vyznačuje unikátním výrazným aroma a mentolovou chutí. Patří přitom k vůbec nejstarším známým kořeninovým bylinkám světa. Její použití se pak často odvíjí od toho, kde se právě nacházíte. Například v arabských zemích je oblíbený silně slazený horký mátový čaj, v Turecku se zase mohou utlouct po osvěžujících jogurtových nápojích s mátou.

Obecně je velmi chutná kombinace máty s různými druhy ovoce, hodí se do dezertů a různých nápojů. Kromě čajů poslouží také při přípravě sirupů a míchaných drinků (např. populárního Mojita). Mátu lze s úspěchem použít k dochucení řady zeleninových pokrmů, dobře sedí třeba k lilku, dýni, bramborům nebo rajčatům. Harmonii vůně a chuti pak v kuchyni dosáhnete i kombinací máty a různých druhů mas (kuřecí, vepřové, telecí, ale třeba i jehněčí a ryby). Nezastupitelné místo má i v omáčkách a marinádách.